Проектът за стадион Българска армия предвижда само реконструкция на стадиона, но

...
Проектът за стадион Българска армия предвижда само реконструкция на стадиона, но
Коментари Харесай

Общината позволява нов стадион, вместо само реконструкция на "Българска армия"

Проектът за стадион " Българска войска "  предвижда единствено реорганизация на стадиона, само че основният проектант на София арх. Здравко Здравков позволи опция за ново строителство като се отстранен насипите, върху които са трибуните. Общински съветници реагираха, че това е рисково за парка, пише .

Собственикът на ЦСКА Гриша Ганчев сложи тематиката на масата и в първото си изявление от месеци, което съответства със промяната на властта. Той посочи, че клубът не желае помощ от страната, а има подготвеност самичък да модернизира стадиона си. Ганчев даже сподели, че се е схванал с всички " и със зелени, и с пембени " и проблеми към метода на тази рационализация няма да има.

Виза за реорганизация и главен ремонт на " Българска войска " беше издадена още през 2019 година от основния проектант месец преди кметските избори, с което беше дадена вяра на почитателите и управлението на клуба. Няколко месеца по-късно, през март 2020 година, обаче, кметът Йорданка Фандъкова посочи, че " издадената виза не планува нов стадион ". Повече от година и половина по-късно от общината желаят да предотвратят митинги против работата й, откакто почитателите се активизираха, че кметът не извършва обещаното преди локалните избори.

Преди две седмици от думи на основния проектант на София Здравко Здравков се разбра, че задгранични архитекти към този момент приготвят план за бъдещия стадион. Те самите го потърсили, тъй като били в незнание какво може и какво - не, да се строи в парк като Борисовата градина.

Гриша Ганчев също изясни в изявление, че синът му Данаил дружно с задгранични експерти са провели срещи и са прецизирали какво тъкмо може и какво не може да се прави. Той сподели, че ще се работи в границите на чашата на стадиона и " няма да се отсече и едно дърво ".

Споровете какво може да се строи се завъртяха към тълкуването на думата реконструкция ,  употребена в издадената виза. През април 2020 година арх.Здравков изясни за " Дневник ", че тя значи " осъществяване на нови градивни детайли, съществени елементи, уреди и съоръжения на съществуващите уреди на стадион " Българска войска ".

Сега създателите на плана за Подробен устройствен план на парка - " Ковачев архитекти " ЕООД, прецизираха пред " Дневник ", че реконструкцията  " ще резервира чашата на стадиона, като се слагат нови козирки, нови седалки и ще се резервира растителността ". " Чашата " е завършена от земните диги, на които са трибуните на четирите бранша. Запазването на насипите значи, че няма да се строи напълно нов стадион, а ще се преустройства остарелият.

Арх.Здравков обаче дава ново тълкувание на думата реорганизация. На въпрос може ли с издадената виза да се строи нов стадион той изясни в изявление: " Правилното название е реорганизация на това оборудване.  Това ще включи унищожаване на земнонасипните трибуни и на тяхно място създаване на ново оборудване...  Този стадион не може да бъде непокътнат в съществуващия му тип, тъй като през 1967 година е издигнат със земнонасипни трибуни. "

Премахването на насипите значи на мястото на настоящия стадион да остане гола поляна. Това ще е голяма по мащаба си активност, която може да заплаши околната паркова среда, предизвести арх. Борислав Игнатов, зам.-председател на Столичния общински съвет.

" Насипите са хълмове, берми, с хиляди кубически метри земна маса. Хиляди пъти камиони ще минават през Борисовата градина и през центъра на София ", изясни той.

Идеята за унищожаване на трибуните със земен насип и замяната им със стоманобетонна структура в действителност съставлява унищожаване на самия стадион и построяването му отначало, което излиза отвън допустимото по закон, разяснява юристът Борис Милчев, член на общинската комисия по архитектура.

Според експерти, цялостна реорганизация със запазването на трибуните върху диги е съвсем невъзможна за сериозна смяна и рационализация на оборудване.

В първия вид на плана за Подробен устройствен план, необятно обсъждан в обществото през май 2019 година, " чашата " (насипите) на стадиона се резервира и никой не я оспорва.

На 15 септември 2021г., при разискването на поправения вид на плана в Обществения експертен съвет по устройство на територията (ОЕСУТ), управителен от арх. Здравков, " чашата " на стадиона си стои и за унищожаване на насипите не се приказва.

В този втори вид на плана, обаче се прави промяна. И в него при внасянето му в НАГ на 1 декември тази година липсва текстът за насипите. От екипа, изготвил плана, споделиха за " Дневник ", че е изнемощял по гледище на арх. Здравков.

Стадион " Българска войска " има статут на така наречен " заварен градеж " и като подобен може да остане единствено в този си тип, защото е неприемлив по параметрите за Борисовата градина в Общия организационен проект на София. Това демонстрира правният разбор на Милчев. За да бъде непокътнат, през април 2018 година беше изменен Законът за устройството и застрояването на Столичната община. Новият текст разрешава с утвърждението на ¾ болшинство в общинския съвет " заварени градежи " като стадион " Българска войска " и националния " Васил Левски " да бъдат непокътнати с новия Подробен устройствен план на Борисовата градина.

Под опазване се има поради даването на организационен статут с проект за застрояване, което е планувано в проектоплана на Борисовата градина. Тогава стадионът може да бъде предмет на главен ремонт или реорганизация, само че не и строителство на напълно нов, счита Милчев.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР